środa, 28 maja 2014

Podsumowanie

Przystępując do pracy nad projektem mieliśmy do dyspozycji wiele możliwości jeżeli chodzi o wybór tematu. Dość szybko jednak zdecydowaliśmy się na latarnie morskie jako podstawowe zagadnienie, na którym się skupimy. Podobała nam się perspektywa wykonania modeli latarni, oczyma wyobraźni widzieliśmy nasze makiety. Ponadto, latarnie morskie są nieodłącznym elementem każdego wybrzeża i robią na nas duże wrażenie. Są ciekawe, różnorodne i piękne. Chcieliśmy im się bliżej przyjrzeć.

W czasie realizacji projektu korzystaliśmy głównie z informacji dostępnych w Internecie. Niektórzy z nas dzielili się własnymi doświadczeniami z podróży po polskim wybrzeżu, wykorzystali prywatne pamiątki.

Praca nad projektem sprawiła nam wiele satysfakcji. Niektóre jej elementy były trudne (modele latarni), inne łatwiejsze (plakat, blog). Wszelkie problemy staraliśmy się rozwiązywać wspólnie drogą dyskusji. Choć właściwie współpraca przebiegała bez większych trudności dzięki dużemu zapałowi i dobrej organizacji pracy. Wszyscy wykonywali swoje zadania terminowo i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.Śmiało możemy powiedzieć, że stanowimy zgrany zespół.

Dzięki realizacji projektu poznaliśmy bliżej usytuowanie i wygląd latarni morskich na polskim wybrzeżu. Dowiedzieliśmy się wiele na temat początków funkcjonowania latarni oraz ich funkcji. Dzięki pracy w grupie mieliśmy okazję docenić jak ważne jest odpowiedzialne wywiązywanie się z powierzonych nam zadań. Powodzenie i finalny efekt zależał przecież od pracy i zaangażowania nas wszystkich.

Tematyka morska jest nam bliska ze względu na miejsce zamieszkania. Morze i latarnia morska w Ustce są dla nas właściwie codziennością, ale praca nad projektem wzbudziła naszą chęć poznania innych zakątków polskiego wybrzeża. Marzy nam się zwiedzenie wszystkich latarni morskich, które omawialiśmy podczas zajęć.

Zadania wykonywane podczas pracy nad projektem przydzielaliśmy wspólnie. Omawialiśmy nasze pomysły a później podejmowaliśmy decyzję kto będzie odpowiedzialny za daną część zadania. Obeszło się bez konfliktów, wszyscy po równo zostali "obdarowani" pracą, która została wykonana na czas.

Efekty naszej pracy zostały zaprezentowane w holu naszej szkoły. W dniu 27.05 mieli okazję obejrzeć je rodzice, nauczyciele i uczniowie. Nasze latarnie robiły duuuuże wrażenie. Wszyscy podziwiali precyzję wykonania, pytali o materiały i przyglądali się z bliska makietom. Największe wrażenie robiła latarnia Ady (Rozewie), która miała zamontowaną latarkę i wysyłała pulsujące światełko.







środa, 14 maja 2014

Praca nad plakatem

Po tym jak wykonaliśmy nasze latarnie morskie zaczęliśmy robić plakat związany z naszymi latarniami.




środa, 7 maja 2014

środa, 30 kwietnia 2014

Ciężka praca...

Powstają latarnie.....



Magda robi swoją latarnię z bandaży i gipsu.

Filip wykorzystał plastikową butelkę.






Latarnia Ady powstaje ze styropianu.


 Kinga użyła brystolu. 



Latarnia Julii również powstaje z brystolu.

środa, 23 kwietnia 2014

Co warto wiedzieć o latarniach morskich?

Czym jest latarnia morska?
Jest to budowla na brzegu, wyspie lub dnie morza, służąca jako znak nawigacyjny;
najczęściej w kształcie wieży, na której szczycie jest umieszczone źródło światła o bardzo dużej luminancji i zasięgu 10–30 mil morskich. (źródło: http://encyklopedia.pwn.pl)

Najstarsza latarnia morska
Za pierwszą latarnię uważa się jeden z 7 cudów starożytnego świata - latarnie morską na wyspie Faros.
Powstała w 279 p.n.e. na zlecenie Ptolemeusza II według projektu Sostratos z Knidos. Latarnia miała kształt graniastosłupa o 120-135 m wysokości. Światło zapalone na szczycie, było wzmacniane lustrami a było je widać na odległości aż 30 km. Dziś na fundamentach latarni stoi wybudowany w XV wieku fort sułtana Qaitbajaw w którym umieszczono Muzeum Morskie. (źródło: http://www.wybrzeze.pl/latarnie.php)


http://traveler.besaba.com/wp-content/uploads/2013/02/Latarnia-morska-na-Faros.jpg
http://traveler.besaba.com/siedem-cudow-swiata/








Źródło światła

Najdawniejszym źródłem światła było drewno. Dopiero w średniowieczu, gdy opanowano produkcję szkła, z którego wykonywano lustra i soczewki, drewno zastąpiono świecami woskowymi (później łojowymi i stearynowymi). W tym czasie jako źródło światła stosowano też węgiel kamienny. Pierwsze latarnie, w których źródłem światła były oleje: roślinny lub mineralny, zapalono na przełomie XVIII i XIX wieku. Niedługo po tym zastosowano również gaz węglowy i gaz propan. Już w połowie XIX wieku przeprowadzono próby z zastosowaniem prądu elektrycznego jako źródła światła w latarniach morskich. To ostatnie źródło okazało się najbardziej efektywne. Udoskonalane, wykorzystywane jest do czasów obecnych. (www.latarnie.com.pl )

Budowa latarni morskiej

Najważniejszą częścią każdej latarni morskiej jest tzw. laterna Jest to najczęściej najwyższe, przeszklone pomieszczenie latarni, w którym znajduje się urządzenie optyczne i źródło światła albo cała górna część budowli.

pl.wikipedia.org




Latarnie morskie w Polsce 

Na polskim wybrzeżu znajduje się piętnaście czynnych latarń morskich. Oto one:








 Jeśli chcecie więcej poczytać o latarniach morskich (nie tylko w Polsce), polecamy stronę http://www.latarnie.com.pl 
My też z niej korzystaliśmy.

Adrian i Filip przy "pracy"

środa, 16 kwietnia 2014

Wybór latarni morskich

Dziś przyszedł czas na przydzielenie latarni morskich. Była to trudna decyzja, ponieważ na naszym Pomorzu jest wiele pięknych latarni morskich. My, wytypowaliśmy sześć. Po jednej dla każdego.
Następnie, korzystając z Internetu, każdy z nas zapoznał się z informacjami na temat "swojej" latarni, które później zaprezentował pozostałym członkom grupy. Analizując dane techniczne budowli, zdecydowaliśmy się na jednakową skalę naszych modeli - 1:50. Dokonaliśmy odpowiednich obliczeń, tak aby każdy wiedział jak duża ma być jego latarnia.
                                 
A oto nasze wybory :

Ada wybrała latarnię w Rozewiu
Magda wybrała latarnię w Ustce











Kinga wybrała latarnię w Stilo
Adrian wybrał latarnię w Krynicy Morskiej
Julia wybrała latarnię w Czołpinie

Filip wybrał latarnię w Jastarni 

środa, 9 kwietnia 2014

Przydział zadań

Dziś omawialiśmy zadania jakie musimy wykonać w trakcie pracy nad projektem. Zebraliśmy wszystkie pomysły, które poddaliśmy dyskusji w dwóch grupach. Zdecydowaliśmy, że każdy z nas wykona model wybranej latarni morskiej. Dodatkowo, omówimy wybrane zagadnienia dotyczące budowy, historii, zastosowania, funkcjonowania latarni morskich. Wykorzystamy dostępne w Internecie materiały. Za tę część zadania odpowiedzialni są Filip i Adrian (budowa, historia) oraz Ada i Magda (zastosowanie, funkcjonowanie). Kinga i Julia ( czyli my :)) wzięły na siebie prowadzenie bloga. Ponadto każdy odpowiada indywidualnie za przygotowanie podstawowych informacji na temat wybranej przez siebie latarni morskiej. Informacje te posłużą do wykonania plakatu informacyjnego.

środa, 2 kwietnia 2014

W poszukiwaniu tematu

Przez swoje miejsce zamieszkania jesteśmy blisko związani z Morzem Bałtyckim i tematyka morska nie jest nam obca. Udział w projekcie stwarza okazję do pogłębienia naszej wiedzy i zainteresowań różnymi obszarami tego zagadnienia. Podczas pierwszego spotkania zdecydowaliśmy bliżej przyjrzeć się latarniom morskim.
Kto je budował?
W jakim celu?
Komu służyły kiedyś?
Jaką funkcję pełnią dzisiaj?
Gdzie można je zobaczyć?
To tylko część z pytań, na które chcemy znaleźć odpowiedzi. A oto my: Julia, Kinga, Ada, Magda, Filip i Adrian.



Po długiej naradzie doszliśmy do porozumienia co do tematu naszego projektu oraz formy w jakiej zaprezentujemy naszą pracę. Spośród wielu pomysłów wszystkim spodobał się tytuł "Szlakiem latarni morskich województwa pomorskiego". Pod koniec maja mamy nadzieję pochwalić się makietą prezentującą sześć wybranych latarni. Przygotujemy także plakat informacyjny na temat tychże latarni.
No to do roboty...